Řidičák na karavan – jaký je vlastně potřeba?

Fajn. Tak jsem si načetl hromady diskusních příspěvků zkušenějších (dnes už) kolegů o karavanech, cestování s nimi, výbavě, předpisech doma i v zahraničí. A pak jsem zjistil, že nemám papíry…

Samotný řidičský průkaz B opravňuje k řízení osobního auta (do 3.500 kg) nebo soupravy osobní auto + přívěs (do 4.250 kg), což by samo o sobě bylo pro nás třeba i dost. Toto ale platí pouze za předpokladu, že přívěs nemá víc než 750 kg a to je naopak u rodinného karavanu setsakramentsky málo. Náš Hobbík má maximální přípustnou hmotnost (tedy hmotnost při jeho tažení) stanovenou technickým průkazem na 1.600 kg. A to se ještě snažíme od výrobce vyprosit schválení zvýšení limitu kvůli možnosti naložit do něj víc nepotřebných nesmyslů.

Druhá možnost (stále ještě oprávnění „obyčejné B“) je táhnout přívěs i s vyšší hmotností než je 750 kg, ale to zase nesmí celá souprava auto+přívěs překročit 3.500 kg. Začátkem roku 2013 prý zabral tlak nizozemských karavanistů, kteří nechtěli skládat složité, dlouhé a nákladné zkoušky na oprávnění B+E a vymohli si tzv. rozšíření B96. V praxi to znamená, že za pár hodin (skutečně!) máte za sebou kontrolní jízdu a odcházíte s papírem na místní evidenci řidičů, kde by mělo dojít k dopsání rozšíření do Vašeho řidičského oprávnění. Cena je cca 2.500,- Kč plus správní poplatek 700,- a lékařská prohlídka cca 100,- Kč. Výsledkem je možnost provozovat soupravu o hmotnosti až 4.250 kg s tím, že přívěs může vážit více než 750 kg.

Protože ale aktuálně přemýšlím o všem možném, co by mě mohlo na cestách i doma živit (co když budu tahat ve Španělsku vlek s tunou pomerančů, že?), byl jsem spíš pro rozšíření na plnohodnotné B+E. To dovoluje zapřáhnout přívěs s hmotností až 3.500 kg za auto se stejným maximálním limitem hmotnosti. Pro náš karavan (a to ještě bez zvýšení, o kterém je řeč výše) by B96 např. znamenalo auto s maximální hmotností 2.650 kg. To už je pořádný macek, ale zase tak nereálné to v praxi není. Třeba takový Land Rover Discovery TD5 (jako skvělý tahač připadá taky v úvahu) sám o sobě váží nějakých 2.500 kg, VW Multivan (jako náš aktuální favorit ve výběru rodinného cestovatelského auta) zhruba 2 tuny bez nákladu.

Prostě nádhera. Sen. Co myslíte? Včetně toho zapřaženého Air Streamu… (zdroj: www.autoweb.cz)

Zvolil jsem tedy B+E za nějakých 6.800,- Kč + výše uvedené a nad rámec si ještě připlatil za expresní vydání nového ŘP za 500,- Kč. Trochu jsem spěchal, aby náš Hobbík už nestál na dešti u původního majitele. Celkem náklady tedy 8.100,- Kč. Znamenalo to nějakou tu teoretickou přípravu u videoprogramů, kde jezdily samé Škody Favorit kolem JZD a samoobsluh postavených v akci „Z“. I chodci a cyklisti měli takové nějaké zvláštní outfity ze šusťáku, krepsilonu a dalších lehce více než nano-tkanin. Evidentně se u nás za poslední desetiletí nejen v dopravních předpisech mnoho nezměnilo. I výbava učebny dýchala populárním retrem. Dostaly mě příčné řezy manuální čtyřstupňovou převodovkou, někdejším výdobytkem pokrokové automobilové techniky. Podobně pokrokový byl i počítač s disketovou mechanikou, který ale proti mým skeptickým předpokladům dokázal přehrát již zmíněná videa ve formátu avi.

Ty bláho. Jen doufám, že u zkoušky nikdo nebude čekat, že to umím rozebrat a zase složit…

Jízdy probíhaly v součtu tuším přes 6 hodin. V klidném tempu jsme s panem instruktorem projeli blízké i vzdálené okolí starším Fordem Transit se zapřaženým jednonápravovým vozíkem. Nabyl jsem tak mylného dojmu, že to dávám jako král… První jízda s naším karavanem od Brna domů mi vzala iluze o jednoduchém manévrování, stejně jako první parkování na dvoře o rozloze náměstí Svatého Marka v Benátkách. Prostě jsem musel potupně odpřáhnout a přívěs zatlačit pod střechu růčo… Ale to trochu předbíhám.

Hobbík chrní doma. A nějak mu koukají tykadla ven, je ho kus.

V den D jsem začal být nervózní. Nějak jsem se odnaučil učit se memorováním, což se ukázalo jako opět nutná schopnost. Elektronické testy na stránkách Ministerstva dopravy (doporučit také mohu aplikaci pro Android) jsou totiž plné tak z jedné třetiny nesmysly, které s praxí za volantem nemají co dělat. Jako pardon, ale co je mi do toho, jestli je vozka jedoucí na potahu s koňmi z hlediska zákona řidič nebo ne? Prostě chápu, že na něj mám brát ohled a jako chodec si mám dát pozor, abych nešlápl někam, kam bych nerad… To je vše. A přestože jsem se opravdu poctivě snažil projít co nejvíce testů před samotnou zkouškou, nevyhnuly se mi chyby. Otázek je přes 700 (včetně těch „koňských“), takže není úplně pravděpodobné, že Vás při procvičování potkají všechny. Být 100% připraven je tak naprosto nemožné, což na klidu nepřidá. Nakonec jsem udělal dvě chyby, z nichž minimálně jedna se vcelku dala předpokládat (pojďte si v komentářích pod článkem tipnout která). Nechápu, nerozumím, není mi jasné. Sorry jako, ale proč mám do háje pro tahání karavanu vědět takové…nepotřeboviny???

Vyhlašuji hlasování v komentářích pod článkem – k čemu Vám je dobrá při řízení auta a tahání karavanu znalost definice „kombinované dopravy“?

Každopádně se dobrá věc podařila, test i jízdy jsem zvládl a teď už je náš nový příbytek v servisu Caravan plus tady u nás v Brandýse na doplnění nezbytností (kombinovaný bojler, pečící trouba, LED žárovky, zabezpečení apod.) Těšíme se, až nám ho vrátí vyšperkovaný a celý natěšený na naše amatérské začátky… Těš se Hobbíku!

10 komentářů u „Řidičák na karavan – jaký je vlastně potřeba?

  1. To věřím 🙂 Klidný jsem taky nebyl, zvlášť, když jsem v čekárně seděl se samými mlaďasi, kteří se drtili na mobilu do poslední vteřiny a citovali jeden paragraf za druhým. Fajt jsem mrkal :O

 1. Zdravim,
  az si z blbosti/radosti (vyber dle preferenci) budete delat C a nasledne C+E (B+E uz jsem mel kvuli tahani vleku s konem), tak si u testu uzijete, tolik blbosti na zapamatovani u kamionove dopravy, az beda. Kdyz jsem zkousky mel delat ja, stranky ministerstva me vypekly – spadly na cely vikend pred zkouskou…nakonec to bylo opravdu o „zkusit“, nikoli umet.
  Nicmene od dob me prvni autoskoly, 20let, se v testech zachovala ta hloupa logika, pomoci ktere se daji mnohe odpovedi mechanicky vyselektovat, aniz by si ty hlouposti musel clovek zapamatovat. V kombinaci nahody, mechanickeho pristupu jsem dnes hrdym drzitelem C+E.
  A ted jen doufam, ze nevyhraju ve sportce, aby me nahodou nenapadlo si dodelat Dcko a koupit starsi autobus na obytnou prestavbu HIHI 🙂 to bych sel do autoskoly po 4. 🙂

  Pekny den a diky za clanek.

  1. Díky za reakci 🙂 Těch zbytečných informací je opravdu dost a dost, až nad tím zůstává rozum stát. Moc by mě zajímala argumentace někoho odpovědného, proč že to máme vědět takové nesmysly. Neznáte někoho z ministerstva? 😉

 2. Zdravím, takže jestli to dobře chápu…mám Opel Meriva A o hmotnosti cca 1250 kilo, tažné na 1200 kg. Koupím karavan a můžu normálně vyjet jen s Béčkem ano, když celková hmotnost soupravy není větší jak těch 3500 kg. Děkuji za odpověď

   1. No hlavne ten karavan nemuze mit v jeho TP vic jak 1200 uzitecnou hmotnost (karavan s nakladem) a take ho nesmis prelozit na vetsi nez uzitecnou hmotnost.

    Jinak to mas pry za 25000 Kc a sebrani papiru. Kdyz budes mit smulu a chytnou te.

    Ad autor: A to se ještě snažíme od výrobce vyprosit schválení zvýšení limitu kvůli možnosti naložit do něj víc nepotřebných nesmyslů.

    Jak to dopadlo? Jaky vyrobce?

    1. Náš Hobbík má max. provozní 1.600 kg a zvýšení nám bohužel výrobce neschválil. Údajně proto, že podvozek je na svém technologickém maximu. Z toho jsem vyrozuměl, že se pro různé typy přívěsů používají shodné podvozky a pokud je konkrétní „nástavba“ lehčí, umožní to zvýšit max. provozní hmotnost až na maximum možností použitého podvozku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *