Pokračujeme v přípravách – vypsali jsme „design turnaj“ a máme logo!

Tvorbu loga jsem v životě řešil už několikrát a v různých souvislostech. Poprvé na základní škole, když jsem toužil po značkovém oblečení. Triko po tátovi z neuvěřitelně umělohmotného a nesavého materiálu se skvěle hodilo pro první pokusy.

V té době byla jasná jednička ve sportovním oblečení firma NIKE. Bílá „fajfka“ vznikla díky barvám na textil, o kterých jsem se dozvěděl z „abíčka“ (pro později narozené – „abíčko“ byl a pořád ještě je skvělý tištěný časopis pro mlaďase). Vyrobil jsem si papírovou šablonu a štětcem odborně nanesl vrstvu bílé hmoty. Paráda! Protože se barva propila skrz, pak ztvrdla a děsně to škrábalo, měl jsem po pár hodinách nošení nakonec i levé prso Nike.

Další logo v pořadí bylo nejspíš „Sokol Brandýs nad Labem“ na baseballovém dresu. To když jsme se společně s bandou už dávno ne teenagerů rozhodli, že budeme inovativní a založili jsme brandýský softballový oddíl. První zápasy jsme hráli ve strašně směšných pumpkách s vytahanými koleny. Když jsme nastoupili k historicky úplně prvnímu utkání na Letenské pláni, bylo zrovna 1. května a nám po hřišti pochodovala banda komunistů demonstrujících za návrat k lepším včerejškům. Vzhledem k tomu, že jsme měli tehdy ještě čepice z výprodeje s vyšitou americkou vlajkou, považovali to za provokaci a hráči ve vnějším poli (tedy lehce mimo dohled ostatních a hlavně mimo dosah softballových pálek na obranu) byli vystaveni nebezpečí osobních útoků.

Pak už následovala jen loga pro naše komerční aktivity (poslední spolupráce proběhla se skvělou malou agenturou 1. pozitivní Petra Hrušky) a nějaká ta kooperace na novém logu Cechu kamnářů ČR (které se dodnes nepodařilo pro svou až příliš novou tvář prosadit).

Naší rodinnou změnu jsme chtěli pojmout důsledně, takže jsme hledali i nějaký pěkný grafický motiv, který nás bude po Evropě provázet. Mělo to být něco, co by nás na cestě identifikovalo. Něco, co bychom mohli sdílet s Vámi, kteří svou cestu třeba právě hledáte, něco, co bychom rádi nosili na tričku, čepici, mikině… Zároveň jsme ale samozřejmě hledali cestu, jak v takové věci, která v principu neurčuje kvalitu celého našeho snažení (je jen jakýmsi prima bonusem) neproinvestovat kalhoty. Při hledání možností jsem narazil na web www.designturnaj.cz. Zaujal mě samotný koncept, na kterém to celé stojí. Zjednodušeně řečeno – potřebujete logo, vizitky nebo leták:

1.) Po registraci (zdarma) zadáte svůj „turnaj“, tj. napíšete představu o zpracovávané grafice, doplníte údaje o cílové skupině, budoucím použití, požadované barevnosti atd. Nám se vyplatilo popsat opravdu do důsledku jak si svou identitu představujeme. Zajímavé jsou také tři pilíře, na kterých Vaše aktivita, pro kterou logo hledáte, stojí. A co mě zaujalo nejvíce (a považuji za nejpřínosnější) je možnost zadat nejen „co chceme“, ale také „co nechceme“. Věděli jsme, že nechceme logo vulgární, laciné, že nemá být prvoplánové.

K popisu všeho chtěného i nechtěného je možné přiložit přílohu s inspirací nebo např. vzorky barevnosti.

2.) Výběr varianty Standard, Premium nebo Profi – jednotlivé možnosti se od sebe liší např. tím, zda jsou následně dodané návrhy veřejně viditelné pro jakéhokoli návštěvníka webu (tedy i případnou konkurenci) nebo uzavřené jen pro vyhlašovatele a zúčastněné grafiky. My jsme zvolili typ Standard už proto, že nás bavila možnost, kdy do našeho procesu vidí kdokoli z vnějšku. Naši přátelé nám tak např. mohli dávat zpětnou vazbu už v průběhu turnaje a podílet se s námi na rozhodování o finalistech. V konkurenčním prostředí obchodních společností a firem toto asi není úplně standardní cesta, ale i to nás na celém našem snažení baví – neřešíme konkurenci, nesnažíme se někoho předčit, užíváme si každý krok naší změny…

3.) Stanovení ceny je chvíle, kdy si člověk sám může zvážit, jakou přidanou hodnotu pro něj zajímavá a originální identita v podobě loga přináší. Někdo se spokojí s pokusem smělého začátečníka, jiný volí profíka s nadhledem. Každopádně cena jistě může být motivací pro grafiky, pokud alespoň trochu odpovídá jejich představě o finančním ohodnocení jejich práce.

V dalším kroku (který ale úzce souvisí s předchozím, proto ho nechávám v rámci „Stanovení ceny“) je možné zvolit, zda bude turnaj garantovaný. Podle provozovatele platformy designturnaj.cz je garance toho, že z dodaných návrhů v každém případě vyberete vítěze, pro grafiky velkou motivací. Předpokladem je, že složíte celou vypsanou částku předem na účet provozovatele. Zároveň je zde naopak garance vrácení peněz v případě, že se turnaje nezúčastní alespoň 10 grafiků. Mno… Samozřejmě můžeme vznášet námitku, že účast minimálně deseti návrhů lze ze strany provozovatele jaksi účelově obejít. I v průběhu našeho turnaje se objevily 3-4 návrhy, které byly vyloženě amatérské (až snad parodující) a tedy tuto domněnku posilují. Nakonec jsme ale vybírali z celkem 26-ti variant, které rozhodně stály za úvahu. A to je důležité.

Vybírali jsme z mnoha opravdu příjemných návrhů
Vybírali jsme z mnoha opravdu příjemných návrhů

4.) Výběr finalistů je krok, kdy je nutné ze všech došlých návrhů vybrat 3 favority. Ještě před samotným provedením výběru (kliknutím na ikonku „medaile“ u vybraného návrhu) je možné a rozhodně vhodné s grafiky komunikovat prostřednictvím okénka pro komentáře. Někteří grafici byli opravdu VELMI vstřícní a snažili se do poslední chvíle o pozici finalisty (a následně i vítěze) bojovat ze všech sil. Až nám bylo líto, že není možné nějakou formou ohodnotit všechny, kteří nám tak vycházeli vstříc v našich připomínkách. Alespoň takto jim dodatečně DĚKUJEME za čas, který nám věnovali nakonec zdarma. Tento moment mně osobně na celém principu vadí asi nejvíce. Alespoň nějakou cenu útěchy by zasloužila minimálně stříbrná a bronzová medaile…

5.) Výběr vítěze probíhá obdobně jako výběr finalistů, tedy kliknutím na příslušnou ikonku (nyní v podobě „poháru“). Vítěz je jen jeden a bere vše. Po jeho označení je následně elektronicky oběma stranami potvrzena licenční smlouva, která zadavatele turnaje opravňuje k jakémukoli nakládání s vytvořeným dílem, ať už jde o logo, grafiku pro leták nebo třeba vizitky.

> Výsledek nás baví! <

Celý proces i výsledek hodnotíme velmi kladně. Dostali jsme možnost za velmi hezkou cenu vybírat z mnoha opravdu kvalitních návrhů a komunikovat s prima lidmi.

Budeme rádi, pokud nám do komentářů napíšete, jak se Vám „rebe-love“ logo líbí :). Bylo by i Vaším favoritem?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *