Tak je to hotovo, máme vlastní dům na kolečkách. Hledali jsme poctivě a intenzivně, pročetli mraky diskusních příspěvků a prošli weby všemožných i nemožných výrobců a bazarů obytných vozů a karavanů.

Výběr karavanu pro čtyřčlennou rodinu je jednoduchý, pokud víte, co chcete. A to člověk bez zkušenosti s takovým způsobem cestování a vlastně i žití nemá. Takže našemu výběru předcházely hodiny strávené v internetových diskusích (díky moc všem „dnes už kolegům“ z www.caravan24.cz) i na webech prodejců karavanů a příslušenství.
Já jsem vyrostl v rodinném domě s malou zahrádkou, „rebe-love“ mamka Ema v bytě ve druhém patře. Naši kluci poznali bydlení v krásné a prostorné půdní nástavbě domu mých rodičů a poslední čtyři roky jsme společně strávili v novostavbě rodinného domu, který právě opouštíme (jak jsme prodávali se dočtete v příspěvku http://www.rebe-love.eu/6-tipu-jak-dobre-prodat-dum/). Karavaning je pro nás tedy zatím „pole neorané“ a budeme nejspíš pár prvních výjezdů pro zkušené cestovatele legrační čtyřka složitě parkující 2,5 m široký domek, tápající kam a jak vylívat splašky a kde se napojit na elektřinu…
Jak na výběr:
1.) Hygiena
Výběr vnitřní dispozice karavanu se ukázal jako klíčová věc. Alespoň zatím takto teoreticky, uvidíme časem, zda se potvrdí i praxí. Jako zásadní vnímám zejména informaci, že ve většině karavanů výrobcem a prodejcem určených pro 4 lidi je naprosto obvyklé, že je WC přístupné přes sprchu. Pokud se tedy rozhodneme nevyužít sprchy v kempu nebo budeme spát na tzv. stellplatzu (místo pro parkování karavanů a obytných aut, které je ale obvykle zcela nebo alespoň částečně bez služeb běžných právě pro kempy), zcákáme celou vaničku a sprchovou zástěnu nebo závěs vodou. Pro to, aby se mohl „rebe-love“ synek v noci vyčůrat a přitom si nechtěně nezabruslil, je nutné vytřít nejen vaničku sprchy, ale také utřít dosucha celý záchod, který je při téhle dispozici obvykle úplně nekrytý. Existují i možnosti, kdy je WC alespoň kryté zástěnou, ale pokud je přístup přes vaničku sprchy, pořád jde o věc nutnou neustále udržovat v suchu.
Náš „Hobbík“ má koupelnu skvěle vyřešenou. Je umístěna uprostřed půdorysu a bylo tak možné sprchu oddělit od WC a umyvadla tak, jak je běžné v normálním bytě. Po vstupu do koupelny je vlevo sprcha, proti WC a vpravo umyvadlo a úložné prostory. Takže máme první bod!

2.) Oddělené postele pro děti
Máme normální děti, takže se někdy milují a někdy nesnáší. Oba měli dodnes své pokoje s vlastní postelí, zázemím a soukromím. Tohle bude holt změna. Ale spaní jsme jim chtěli dopřát každopádně oddělené, aby si každý mohl přes den rozložit své proprietky (knížky, hračky apod.) na své a nemuseli jsme řešit zásadní otázky jako čí je která kostička lega a že panáčkovi, který má šavli někdo vyměnil žlutou hlavu za zelenou od zombíka…

Patrové postele si můžeme dovolit, protože kluci jsou už velcí. Každá postel má svoje okno pro prosvětlení a větrání. Horní postel má navíc i orientační noční světlo (i když Ondy asi ve dvanácti letech nebude úplně nadšený z medvídka…).
3.) Prosvětlené sezení
Sezení se stolem je řešeno do tvaru „U“, což se nám taky líbí. Vyzkoušeli jsme a pohodlně se vejdeme všichni k jednomu stolu, takže ranní anglická snídaně bude super. Díky třem oknům je světla dost a klasická teleskopická noha stolu dokonce umožňuje přestavět sezení na další lůžko. Tzn. i na cestách je prostor pro prima manželskou hádku a odloučení od lože… No nekupte to 😉

4.) Pevná postel rodičů
Byli jsme vážně překvapení, jak prostorná a pohodlná postel se dá do karavanu nacpat. Jasně, vnější šířka 250 cm bude v úzkých uličkách nebo mezi svodidly a kamiónem na italské dálnici oříšek, ale vzhledem k tomu, že hodláme na jednom místě trávit vždycky několik dní, možná týdnů, a tedy nepřejíždět každý den jinam, tak jsme do tohoto „omezení“ šli. Právě díky větší šířce bylo možné mít tu skvělou vnitřní dispozici. Postel je opravdu široká a dokonce mají oba nocležníci svůj noční stolek, resp. úložný prostor na drobnosti. V lecjakém hotelu jsem spal na užších a méně pohodlných postelích…

5.) Oddělení zástěnou
Jako prima nám připadá i možnost oddělit obě „ložnice“, tedy prostory s postelemi posuvnou zástěnou. Když půjdou děti spát a mamka s taťkou nemají ještě dopité Pinot Grigio nebo Cabernet Syrah, není problém jim dopřát víc klidu. V „jídelně“ u stolu se může klidně číst knížka pod lampičkou a v „ložnici“ bude díky zástěně dostatečně zatemněno.

6.) Dětské postele dál od vchodu
Líbily se nám i jiné vnitřní dispozice u několika karavanů, ale než jsme si našli svého „Hobbíka“ vždycky se našlo něco, co nám chybělo nebo přebývalo. Jedna z takových věcí bylo umístění dětských postelí u vchodu do karavanu. Jednak z důvodu zajištění klidu pro děti při spaní a druhak i z hlediska bezpečnosti. Nechci předjímat možné scénáře jak z televize, ale budu prostě klidněji spát, když budu u vchodu do karavanu v noci já a ne moje „rebe-love“ poklady.

7.) Doplňky
Výbava našeho „hobbíka“ je standardní, předchozím majitelem je přidaná jen trakční baterie s nabíječkou, takže jsme zase o kousek méně závislí, a venkovní markýza Thule. Ještě před koupí tedy začalo dlouhosáhlé zjišťování, jak to celé vlastně funguje na cestách, v kempech i mimo ně.
Dospěl jsem k tomu, že potřebujeme (chceme) doplnit:
a) bojler nejen na elektřinu (je součástí), ale kombinovaný i na plyn
b) velkou nádrž na vodu (teď je odhadem 40 l, rádi bychom 70 l)
c) solární panel a měnič napětí
d) plynovou troubu („rebe-love“ žena je celiak a musíme si tak péct bez lepku i na cestách)
e) mover, tedy elektrický pojezd pro manipulaci s odpojeným karavanem
f) dvě plynové lahve, ještě ale pořád nevím, jestli plnící nebo výměnné
g) možná TV + satelitní příjem, ale nejdřív uvidíme, jestli nám bude v blízkých i dalekých krajích vůbec chybět tragické české zpravodajství…možná spíš nějaká ta sportovní událost
h) možná klimatizaci, kterou jsme od původního majitele odkoupili z karavanu demontovanou a zvážíme ji
Po doinstalování potřebného už zbývá jen všechno zprovoznit, naplnit plynové lahve a vyrazit. Jsme šťastní, že jsme na „hobbíka“ narazili. Skvělá byla spolupráce s původním majitelem, který nám dal všechny informace a fér i rychle jsme se dohodli (děkujeme pane Slavíčku z Auto TS Import!). Karavan je zaplacen, ale zatím hezky stojí u Brna, než si páníček Honza dodělá potřebný E řidičák…
Ahoj rebe-love 🙂 jak koukám, tak tady probíhá radikální změna životního stylu. Málo kdo se rozhodne vystoupit ze své komfortní zóny a jít si tak vlastní cestou. Takže za mě palec nahoru. K tomuto článku mám pouze jednu maličkost a to zmiňovanou klimatizaci a její otázku (dávat nebo nedávat?).
Nejsem žádný ostřílený karavanista – nicméně jsem měl možnost zažít týden v Itálii, kdy jsme celou dobu spali právě v karavanu. No a když opomenu problém se záchodem (raději jsme vždy chodili ven, než se tam s tím trápit), tak v krásném letním počasí bylo v karavanu skoro k nevydržení. Nešel tam udělat průvan, aby se vyvětral, bylo tam strašné horko a upřímně řeknu, že se mi dlouho tak špatně neusínalo jak právě tam. Takže za mě klimatizaci 100% namontovat, seřídit a uvidíte jak pak v létě dobře poslouží 🙂
H2O
Ahoj, díky za koment i povzbuzení. Klima už se montuje 😉